تبلیغات
علمی - آبفشان
جمعه 18 دی 1388

آبفشان

   نوشته شده توسط: ali neisari    

آبفشان چیست؟                                                           

مجرایی درسطح زمین است که متناوباً ازآن ستونی از آب گرم و بخارآب خارج می شود.

 

 


حتی یک آبفشان کوچک نیز پدیده ای شگفت انگیز است به هرحال برخی از آبفشان ها فوران هایی را دارند که هزاران گالن آب داغ را تا چند صد پا در هوا پرتاب می کنند.

آبفشان قدیمی فیس فول بهترین آتشفشان جهان شناخته شده است که در پارک ملی یلواستون ایالت متحده آمریکا قراردارد.

این آبفشان هر60 تا90 دقیقه یک بار فوران می کند و چندهزار گالن آب داغ بین 100 تا200 پا در هوا پخش می کند.

شرایط لازم و ضروری برای ایجاد آبفشان

آبفشان ها ویژگی های فوق العاده نادری را دارند آنها تنها در جاهایی که از شرایطی غیرعادی برخوردارباشند اتفاق می افتد در سطح جهانی تنها حدود هزارآبفشان وجود دارد که اغلب آنها در پارک ملی یلواستون قرار دارد

پراکندگی آبفشان ها :

بیشتر آبفشان های جهان در پنج کشور دنیا فعال هستند 1.ایالت متحده ی آمریکا   2.روسیه             3.شیلی     4.نیوزلند   5.ایسلند      

همه ی این سرزمین ها در موقعییت هایی قرار دارند که از نظر زمین شناسی دارای فعالیت های آتشفشانی بوده اند ومنبعی از سنگ های داغ در زیر سطح زمین هستند.

 

 

آبفشان ها چگونه فوران می کنند؟

اغلب آبفشان ها به طور نامنظم و بندرت فوران می کنند. اما تنها چند آبفشان وجود دارند که به خاطر فوران های منظمی که دارند، شناخته شده اند. مشهورترین آنها "فیس فول قدیمی" است که در پارک ملی یلوستون ایالات متحده آمریکا قرار دارد و هر 60 تا 90 دقیقه یک بار فوران می کند. جزئیات بیشتری را پیرامون مدت زمان فوران آبفشان ها در جدول زیر آمده است.

بزرگترین آبفشان جهان کدام است؟

بلندترین آبفشان جهان، آبفشان استمبوت در پارک ملی یلواستون است. برخی فوران های این آبفشان آبها را  تا ارتفاع بیش از 300 پایی در هوا پخش می کند. این آبفشان در20سال اخیرکمتر از 10بار انفجار داشته است .

آبفشان ویومینگ در نیوزلند بلندترین آبفشان جهان بوده است، فوران های آن تماشایی بود، چرا که فوران آبهای آن به بیش از 1600 پا در هوا می رسید. متاسفانه زمین لغزشی که در آن اتفاق افتاد، هیدرولوژی اطراف ویومینگ را تغییر داد و باعث گردید تا از 1902 به بعد دیگر فورانی نداشته باشد.

آبفشان ها چگونه کار می کنند؟

برای درک کار آبفشان، ابتدا بایستی رابطه ی بین آب و بخار آب را بفهمید. بخار آب، شکل گازی آب است. بخار آب زمانی تشکیل می شود که آب کاملاً داغ شده و به نقطه ی جوش خود برسد. زمانی که آب به بخار آب تبدیل می شود، گسترش زیادی یافته و فضای بیشتری را اشغال می کند. زمانی که آب داغ می جوشد، به بخار اب حجیم تری گسترش یافته و در این صورت، با انفجار بخار آب ایجاد شده فوران آبفشان، نیرومندی بیشتری می یابد.

به طور خلاصه: آبفشان زمانی فوران می کند که آب زیر زمین فوق العاده گرم شده، در اعماق زمین محصور و تحت فشار واقع گردیده و به حد کافی داغ شود تا از طریق راهش به سطح زمین  فوران کند.

آنچه که در سطح زمین اتفاق می افتد:

آب سرد سطح زمین از طریق خلل و فرج موجود به درون زمین نفوذ می کند. همچنان که به منابع گرمی مانند توده های داغ ماگما،در سطوح زیرین نزدیک می شود، کم کم و به طور مداوم داغ گردیده تا به نقطه ی جوش خود برسد. اما، آب در این نقطه جوش به بخار آب تبدیل نمی گردد به خاطر این که در اعماق زمین قرار دارد و وزن آب سردتری که در سطح بالای آن واقع است، فشار زیادی را بر آن وارد می سازد. چنین شرایطی را "فوق داغ" می گویند، آب به اندازه ی کافی گرم می شود تا به بخار آب تبدیل گردد، در حقیقت این آب می خواهد که بخار شود، اما توانایی گسترش آن را ندارد، چون فشار زیادی که آن را محدود ساخته است.

در برخی نقاط از اعماق زمین، آب به اندازه ی کافی گرم شده و یا فشار محصور کننده کاهش می یابد، در این صورت با افزایش حجم زیادی به صورت بخار منفجر می گردد. این "انفجار بخار آب" همان فوران های آب محصور شده از طریق منفذی به بیرون است که به آن آبفشان گویند.

آیا در دیگر سیاره ها نیز آبفشان وجود دارد؟

تاکنون، آبفشان های دیگر سیارات شناخته نشده است، اما فعالیت هایی شبیه آبفشان در برخی از قمرهای منظومه ی شمسی امان به اثبات رسیده است. "یو"[1][1] یکی از قمرهای مشتری ذرات آب یخ زده و گازهای دیگری را از حفره هایی که در سطح خود دارد فوران می کند.

 

آبفشان (Geyser)

دید کلی

از آثار فرعی آتشفشانها انفجار سفره‌های آبدار و فومرولها ، آبفشانها و گلفشانها هستند. آبفشانها چشمه‌های جهنده‌ای هستند که بطور متناوب فعال هستند. مقدار آب آن زیاد اما اسید سولفیدریک () آنها ناچیز است در آبفشانها غالبا سیلیکاتهای قلیایی محلول است و تحت تأثیر اسیدها رسوبات سیلیسی آبدار بنام ژیزریت (Geyserite) تشکیل می‌شود. ژیزریت در واقع نوعی سیلیس بی شکل به نام اوپال (Opal) است. سابقا تناوب فوران آب در آبفشانها را مربوط به مجرای سیفون مانند آن می‌دانستند. اما Thyndal اولین فعالیت آبشفشانها را به طریق زیر بیان نمود:

آبهای سطحی که به تدریج در شکاف یا مجرای آبفشان وارد می‌شود، هر قدر که پایینتر می‌رود چون درجه حرارت زمین بیشتر می‌گردد لذا درجه حرارت آب نیز زیادتر می‌گردد تا بالاخره به نقطه‌ای می‌رسد که قسمتی از آب بخار می‌شود. بخار آب حاصله با ازدیاد حجم و فشار همراه بوده و به ناچار بر ستون آبی فوقانی خود فشار وارد می‌آورد، در این صورت آب به شکل فواره‌ای به خارج رانده می‌شود و پس از بیرون ریختن آب عمل فوران متوقف گشته ، دوباره پس از حصول شرایط عمل فوق تکرار می‌گردد. برخی آتشفشانها چون دارای CO2 محلول هستند می‌توانند کربناتهای نامحلول میسر خویش را به شکل بی کربنات محلول در آورده و پس از فوران ، رسوبات آهکی به جای می‌گذارند.

مدت زمان فوران

مدت زمان فوران نیز در آبفشانها مختلف است. مثلا مدت فوران آبشفان معروف ایسلند ، که ارتفاع فوران آن به 30 متر می‌رسد، حدود 10 دقیقه است و این فوران به فاصله زمانی 24 تا 30 ساعت تکرار می‌شود. در همین آبفشان قطر دهانه‌ای که از آن آب خارج می‌شود حدود 3 متر و اطراف آن را رسوبات آبفشان فرا گرفته است. در قسمت بالایی آبفشان ، حوضه‌های به عمق 18 و به عمق 2 متر تشکیل شده که پر از آب داغ است. دمای آب در سطح این حوض 80 تا 82 درجه سانتیگراد و در دهانه آبفشان در عمق 6 متری از سطح حوضه ، حدود 20 درجه سانتیگراد است.

کانیهای موجود در آبفشانها

آب داغ آبفشانها ، محتوی مقدار زیادی مواد مختلف است که قسمت اعظم آن را سیلیس تشکیل می‌دهد. بدین ترتیب همیشه در اطراف آبفشان ، مقدار زیادی کانی دیده می‌شود و کانیهایی را که بدین ترتیب تشکیل می‌شود به نام گایسریت می‌خوانند.

گل افشان

گل افشانها توده‌های گلی هستند که معمولا مخروطی شکل‌اند و ابعاد آنها متفاوت است و از دهانه آنها گل و لجن خارج می‌شود. علت اصلی خروج گل ، وجود فشار بخار آب در زیر گل فشان است. فوران گل در بعضی موارد بسیار آرام است ولی در پاره‌ای حالات ، خروج مواد بصورت فوران شدید است و مقدار زیادی لجن به هوا پرتاب می‌شود. در حالی که لجنهای خارج شده خیلی سیال باشند، مخروط تشکیل نمی‌شود و این مواد به سهولت پخش می‌شوند.

بایستی توجه داشت که وجود گل فشانها منحصر به نواحی آتشفشانی نیست و در بسیاری موارد ، در میدانهای نفتی نیز چنین پدیده‌ای دیده می‌شود. در اینجا نیز نحوه عمل مانند حالت آتشفشانی است و تفاوت آن در منشأ گازهای موجود است، که در این حالت توسط گاز موجود در میدانهای نفتی تأمین می‌شود.

شکل زمین

هر چند کرویت زمین از زمانهای خیلی پیش و با تکیه به بعضی دلایل فیزیکی مشخص شده بود (530 قبل از میلاد توسط فیثاغورث) ولی امروزه با استفاده از پروازهای فضایی می‌توان کرویت آن را به چشم دید و از آن عکسبرداری کرد. گر چه در مرحله اول می‌توان زمین را به شکل یک کره به شعاع متوسط 6371 کیلوکتر در نظر گرفت، ولی می‌دانیم که کرویت زمین کامل نیست، بلکه در قطبین کمی فرو رفتگی دارد، بطوری که شعاع استوایی آن 6378 و شعاع قطبی آن 6356 کیلومتر است. در اینجا بایستی تذکر دهیم که شکل زمین با بیضوی دوار و اصولا با هیچ یک از اشکال هندسی منطبق نیست.

بهترین تعریفی که برای شکل زمین می‌توان در نظر گرفت آن است که زمین را به شکل زین در نظر گرفت. این شکل که در نقشه برداری مورد استفاده قرار می‌گیرد به نام زمین دیس (Geoid) خوانده می‌شود و می‌توان آن را به عنوان سطح متوسط آب اقیانوسها تعریف کرد.


low vitamin d foot pain
جمعه 9 تیر 1396 11:56 ب.ظ
I leave a leave a response whenever I like a article on a website or if I have something to valuable to contribute to the discussion. Usually
it is caused by the fire communicated in the article
I looked at. And on this article علمی - آبفشان.
I was actually excited enough to drop a thought ;) I actually do
have a few questions for you if you don't mind.

Could it be just me or do some of these comments look
as if they are coming from brain dead folks? :-P And,
if you are posting on other sites, I'd like to keep up with you.
Could you list the complete urls of all your community pages like
your twitter feed, Facebook page or linkedin profile?
foot pain big toe
سه شنبه 6 تیر 1396 02:23 ق.ظ
Exactly what I was looking for, appreciate it for posting.
foot pain and swelling
دوشنبه 5 تیر 1396 07:15 ب.ظ
I'm very happy to read this. This is the type of manual that needs to be
given and not the random misinformation that is at
the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.
Sherman
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:37 ب.ظ
If some one wishes to be updated with most up-to-date technologies after that he must be visit this website and be up to date daily.
deemonster10.over-blog.com
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 11:16 ق.ظ
Thanks for finally writing about >علمی - آبفشان
<Loved it!
manicure
پنجشنبه 10 فروردین 1396 04:09 ب.ظ
At this time it sounds like Movable Type is the preferred blogging platform out there right now.
(from what I've read) Is that what you're using on your blog?
manicure
چهارشنبه 9 فروردین 1396 10:33 ق.ظ
Yes! Finally something about manicure.
علی
شنبه 9 آذر 1392 02:52 ب.ظ
خوب بود
niusha
جمعه 30 فروردین 1392 06:17 ب.ظ
mataleb bad nabudan!!!!mi2nest behtar az in bashan!!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر